در این مقاله هدف این است که تجهیزات مناسب برای راه اندازی یک سیستم (ریگ) مجهز به گارت گرافیک معرفی و بررسی شود.

ابتدا برای راه اندازی یک سیستم نیاز به تجهیزات زیر می باشد:

مادربرد:

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه بشمار می‌رود و وظیفه آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است

با توجه به اینکه مادربردهای متفاوتی در بازار وجود دارند اما در اینجا ما متناسب با استفاده خود که کار ما استخراج ارزهای دیجیتال می باشد به مادربردی متناسب با این کار نیازمندیم

مهم ترین ویژگى که باید براى انتخاب مادربورد جهت کار استخراج در نظر بگیرید، تعداد پایه هایی ست که می توان کارت گرافیک را به آن ها متصل کرد. مثلا مادربوردی با ٣ عدد PCI Express (پایه های روی مادربورد که می توان دستگاه های جانبی مثل کارت های گرافیک را به آن وصل کرد) بدان معناست که می توانید ٣ کارت مثلا Radeon RX470 4G  (با هش ریت ۲۸مگاهش/ثانیه  براى هر کدام) روی آن نصب کنید که در مجموع ۸۴مگاهش/ثانیه خواهید داشت. چون ما در اینجا از کارت گرافیک (GPU) جهت ماین استفاده میکنیم که متناسب با نیاز ما از مادربردهای ۲ تا ۱۶ گرافیکه در بازار موجود می باشند که ماینرها توانسته اند تا ۱۲ کارت گرافیک رو به مادربرد شناسانده و جهت ماین به کار گیرند.

برای مثال یک مادربورد مناسب براى این کار می تواند Z97X-Z270p باشد.

پاور:

یکی دیگر از تجهیزات مهم و مورد نیاز ما جهت راه اندازی ریگ های ماین پاور است که نقش خیلی مهمی در کار ما دارد

در بازار پاورهایی با قدرت هاى مختلف و مارک هاى متنوعی وجود دارند. باید با در نظر گرفتن میزان مصرف و قدرت کارت هاى گرافیکى و همچنین سایر سخت افزارهای مورد استفاده، اقدام به انتخاب پاور کرد

با توجه به این که کارت گرافیک هایی که ما جهت استخراچ ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می دهیم در محاسبات اعمال ریاضی در شبکه با سختی بالا کار می کنند مقدار انرژی زیادی رو مصرف می کنند که این انرژی برق از پاور سیستم تغذیه می شود و باید حتما در انتخاب پاورمان دقت لازم را داشته باشیم و پاور مورد نظرمون رو متناسب با استفاده خود تهیه کنیم

به عنوان مثال وقتی ما می خواهیم یک سیستم (ریگ) شش کارته رو راه انادازی کنیم باید متناسب با برق مصرفی کارت های گرافیک و مادربرد پاور رو انتخاب کینم

ما فرض را بر این نهاده ایم که کارتهای گرافیک ما مدل GTX 1060  ۶GB  باشند که برق مورد نیاز هر کارت ۱۳۰ وات هست که برای ۶ کارت  ۷۸۰ وات برق لازم است که با مصرف برق مادربرد که تقریبا ۱۵۰ تا ۲۰۰ وات برق نیاز دارد جمعا ۹۸۰ وات برق برای سیستم ما مورد نیاز هست که بر این اساس تهیه یک پاور ۱۲۰۰ وات بهترین گزینه انتخابی می باشد.

سی پی یو:

با توجه به این که استخراج ارزهای دیجیتال با GPU امکان پذیر است  پردازشگر یا CPU با هیج کدام از قطعات دیگر ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست، تنها یک پردازنده ‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS (بایوس) انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد که یک سی پی یوی Celeron E3900 کفایت میکند هرچند میتوان از سی پی یو های قوی تری هم استفاده کرد اما جهت مقرون به سرفه بودن و جلوگیری از هزینه اضافی همین مورد بهترین گذینه ست.

رم:

حافظه تصادفى یا RAM براى ذخیره سازى موقت اطلاعات کامپیوتر و بالا آوردن سیستم عامل است. براى کار استخراج  ۴GB  حافظه مناسب است (حافظه بیش از ۲GB مناسب است)

هارد:

براى ذخیره سیستم عامل و نرم افزار استخراج به یک هارد نیاز دارید. یک هارد SSD می تواند کاربردى باشد. حجم هارد بستگى به کارى که مى خواهید انجام دهید دارد. مثلا اگر می خواهید تمام بلاکچین دیجی ارز مورد نظرتان را دانلود کنید، باید بدانید کل آن بلاکچین چه حجمى دارد و هاردى با ظرفیت بالاتر از آن تهیه کنید.

اما اگر مى خواهید که اتریوم را توسط یک استخر استخراج کنید، آنگاه نیازى ندارید که تمام بلاکچین را دانلود کنید و یک درایو SSD کوچک نیز کار شما را راه خواهد انداخت.

نمونه ای از هارد SSDNow V300 120GB , 120GB Kingston SSD

قابل ذکر است که برای این کار میتوان از هاردهای معمولی هم استفاده کرد فقط یکم در سرعت بالا آوردن برنامه ها تاثیر دارد.

کیس:

با توجه به تعداد کارتهاى گرافیکى و همچنین سایز آن ها شاید انتخاب و پیدا کردن کیس مناسب براى این کار آسان نباشد و از سوى دیگر بدلیل خطر آتش سوزى نمی توان قطعات را روى زمین رها کرد. شاید بهتر باشد که اقدام به ساخت محل مناسبى براى قرار دادن دستگاه خود کنید. مثلا می توانید قفسه ای فلزی درست کنید که نه تنها دستگاه ها براحتی در آن جای بگیرند، بلکه هوا نیز در بین دستگاه ها رفت و آمد داشته باشد تا حرارت آن ها را کم کند.

توجه داشته باشید که کارت های گرافیکی به شدت حرارت تولید می کنند، مخصوصا اگر آن ها را اورکلاک کرده باشید. سعى کنید که محلى مناسب و خنک را براى نگهدارى دستگاه خود انتخاب کنید که در مقالات بعدی اختصاصی به بررسی مکان مناسب و خصوصیات آن مکان برای سیستم ها می پردازیم.

کارت گرافیک (GPU):

برخى از کارت هاى گرافیکى با وجود اینکه بسیار گران قیمت هستند اما هش ریت (میزان هش یا توان محاسباتی) مناسبى نمی دهند. برخى دیگر قدرت معقولى دارند، اما در عین حال مصرف برق بالایى هم دارند. منطقى است که بگویم هرچه پول بیشترى را هزینه کنیم، قدرت هش بالاترى براى استخراج می توانیم داشته باشیم اما دقت کنید که کارت گرافیکى کارآمد و موثرى را انتخاب کنید.

با تغییر بایوس (mod bios) این کارت ها می توان با پایین آوردن مصرف برق آن ها به سرعت بالاتری دست یافت (گرچه کارخانه های سازنده، مصرف کننده را از اینکار برحذر می دارد).

در ادامه می توانید با برخی از این کارت های گرافیکی آشنا شوید:

Radeon Rx 470 mod bios-
Hash Rate: 28.0 MH/s

Radeon Rx 480 mod bios-
Hash Rate: 30.0 MH/s

رایزر:

مسئله اى که ممکن است با آن روبرو شوید کمبود فضا براى نصب کارت ها روى مادربرد است. براى حل این مساله می توانید از کابل رایزر (Riser)  استفاده کنید. رایزر کابلی ست که یک طرف آن به پورت PCI Express مادربرد و طرف دیگر آن به کارت گرافیکى متصل می شود. این کار باعث می شود تا بتوانید کارت گرافیک را خارج از کیس قرار دهید و کارت ها مستقیم روی مادربرد قرار نگیرند.

خنک کننده :

همانطور که گفته شدن میزان حرارت این دستگاه ها بالاست و باید حتما راهی برای خنک کردن آن ها در نظر گرفت. استفاده از کولر آبی بدلیل ایجاد رطوبت که می تواند به دستگاه ها آسیب برساند توصیه نمی شود. اما کولر گازی گزینه ای مناسب است که علاوه بر خنک نگه داشتن فضا مشکل رطوبت را نیز ندارد.